Blog

NBA vs GROM

W czym gracze NBA są podobni do operatorów JW GROM?

Inspirowanie się i czerpanie poprzez doświadczanie to najbardziej racjonalne podejście do rozwoju osobistego!

Kilka tygodni temu mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się standardom w jakich funkcjonują najlepsi z najlepszych.
Wyjątkowo … w tym konkretnym przypadku nie mamy tu na myśli operatorów JW GROM, ale zawodowych graczy NBA.

Obserwacji mamy sporo, ale teraz chcielibyśmy się skupić na jednym z aspektów, które jak się okazuje jest bardzo zbliżony do naszych doświadczeń z Sił Specjalnych.

Mamy tutaj na myśli kulturę organizacyjną panującą w NBA opartą na jasno określonych wartościach, sprecyzowanych oczekiwaniach odnośnie wyników oraz zdelegowanej decyzyjności i odpowiedzialności za realizacje zaplanowanych zadań na każdego członka zespołu.

Kultura organizacyjna organizacji, może mieć sporo obliczy.
W NBA to przede wszystkim transparentność, wzajemna pomoc, wsparcie oraz poszanowanie wszystkich członków zespołu.

Poniżej chcielibyśmy się podzielić naszymi przemyśleniami i spostrzeżeniami. Być może znajdziesz tutaj małą dawkę inspiracji również dla siebie.

Z okien znajdujących sie w biurach Washington Wizards wgląd na sale treningową mają wszystkie osoby decyzyjne oraz specjaliści rożnego szczebla. Wszyscy wiedzą ze „sercem” organizacji są zawodnicy, ale wspierani przez sztab ludzi, bez których nie byłoby zwycięstwa zespołu.
Wzmacnia to jedność organizacji przy równoczesnej transparentności.

„Serce” GROM stanowią operatorzy, jednak nawet najlepsi nie byliby w stanie zrealizować najprostszego zadania gdyby nie wsparcie logistyki, rozpoznania i wielu innych komórek. Na tym właśnie polega praca zespołowa.

Synergia zespołu Washington Wizard była dodatkowo wzmacniana poprzez wspólne spożywanie posiłków. Jedna stołówka dla wszystkich członków organizacji.

Tak też wygląda to w JW GROM.
Niezależnie od stanowiska oraz funkcji w trakcie posiłku wszyscy są na tym samym poziomie. Nie ma stale wyznaczonych miejsc dla pułkowników i generałów. Wszyscy stoją w jednej kolejce po posiłek i jedzą te same dania. Jest to czas dla przełożonych każdego szczebla, aby spędzić go z żołnierzami. Jest to moment kiedy buduje się i wzmacnia relacje.

Familly room – miejsce gdzie rodziny zawodników NBA spędzają razem czas, oglądając zmagania mężów oraz ojców w trakcie meczu. Dzieci, żony oraz przyjaciele celebrują zwycięstwo jak również przełykają wspólnie gorycz porażki. Są ze sobą na dobre i na złe.

W trakcie służby w JW GROM bardzo zależało nam na tym, aby nie tylko operatorzy byli blisko siebie i spędzali czas razem, ale także nasze rodziny. W trakcie misji zagranicznych nasze żony miały możliwość spotykania się w czasie wydarzeń organizowanych przez odpowiednie komórki JW GROM min. podczas „Dnia Dziecka”, „Mikołajek” czy innych imprez okolicznościowych. Było to bardzo ważne dla komfortu oraz psychiki naszych rodzin. Czuły, że stanowią cześć społeczności Jednostki. Nasze dzieci mogły tylko podejrzewać czym zawodowo zajmują się ich ojcowie. Były jednak z tego dumne, co pozwalało im to przetrwać w najtrudniejszych chwilach – w czasie wielu miesięcy rozłąki.

Podsumowanie:

  • Za każdym razem podkreślaj znaczenie oraz rangę „serca” organizacji czy jest to zespół na produkcji czy programiści w branży IT. Równocześnie zaznaczaj dosadnie jak ważne są elementy wspierające. Zwiększa to poczucie jedności oraz więzi między członkami całego zespołu.
  • Stwórz możliwość oraz wykorzystaj czas do budowania relacji podczas wspólnych posiłków. Jako przywódca pokaż, że jesteś elementem zespołu, a nie stojącym z boku liderem.
  • Zadbaj o to, aby twój zespół oraz członkowie ich rodzin dokładnie wiedziały, że tworzycie wspólnie produkty, które są ważne i wartościowe dla innych ludzi.
  • Zespół powinien wiedzieć, że jeżeli działa według zasad zawartych w kulturze organizacyjnej może zawsze liczyć na wsparcie lidera.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Obejrzyj nasze filmy na YouTube