Chcesz wiedzieć jakim jesteś liderem? Wypełnij test!

Blog

Fenomen jednostki GROM, czyli jak zorganizować firmę, aby działała jak maszyna #4

Jednostka wojskowa GROM. Znana prawie każdemu jako elitarna i kojarzona
z bezpieczeństwem. Przynależność do niej to niewątpliwy zaszczyt. Wiemy o tym, ponieważ byliśmy operatorami GROM zajmując kolejne stanowiska dowódcze w kraju oraz na misjach bojowych.

Siła jest w zespole!

Najistotniejszym elementem sprawnie działającej maszyny jest zespół ludzi. Zbiór indywidualności nie stanowi zespołu! Na jego silę wpływa poziom współpracy między wszystkimi najmniejszymi elementami odpowiedzialnymi za realizację zadania. Przy jasno określonym solidnym fundamencie /opis w poprzednich artykułach/ zdecydowanie łatwiej jest przekazać odpowiedzialność za podejmowane decyzje oraz działanie. Dzięki temu, że każdy operator jest drobiazgowo wyselekcjonowany oraz skrupulatnie przygotowany do realizacji najtrudniejszych zadań staje się najwyższej klasy specjalistą w swojej strefie odpowiedzialności. Dzięki jasno określonym kompetencjom, w których podejmuje indywidualnie decyzje, z łatwością przyjmuje na swoje barki odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale też za cały zespół. Ten sposób działania rodzi ogromne pokłady motywacji, którą doskonale wiedzieli, jak wykorzystać doświadczeni oraz dojrzali liderzy.

Operatorzy GROM poddawani są wielowątkowemu procesowi selekcji, który został przygotowany i sprawdzony na wielu tysiącach kandydatów. Statystycznie przez tą selekcję przechodzi około 5% chętnych.
Żołnierze wspierający działania bojowe przychodzą proces kwalifikacji, w którym przede wszystkim sprawdzana jest ich wiedza specjalistyczna oraz motywacja do dołączenia do jednostki.

Co wykorzystać w Twojej firmie:

 • Daj ludziom pracować. Pozwól swoim współpracownikom, żeby byli kreatywni, ale daj im też decyzyjność i odpowiedzialność. Żeby to zadziałało muszą mieć pełen pakiet informacji dotyczących funkcjonowania firmy;
 • Doświadczenie zdobywa się wraz z bojem. Popełniamy błędy. Nie bój się tego. Wyciągaj wnioski i podnoś swoją wiedzę na wyższy poziom. Bądź otwarty na wiedzę innych. Poświęć czas na samodoskonalenie.
 • Dojrzały lider jest w stanie w każdej sytuacji zastosować zasadę „stop, listen, think, act”. Nie daj się ponieść emocją.
 • Opracuj dokładne zasady rekrutacji pracownika na stanowisko. Wybierz najlepszych, najszybciej uczących się, specjalistów, z dużym poziomem inteligencji emocjonalnej, kreatywnych i chętnych do działania. Nie stać cię na ludzi słabych!

Każdy najdrobniejszy element układanki w GROM był bardzo istotny, ale i tak najważniejszym filarem funkcjonowania sprawniej maszyny zarówno wojennej jak i w biznesie są:

 • Zespół;
 • Solidny fundament;
 • Dyscyplina.

Wiedzę i doświadczenie jaką zdobyliśmy w jednostce GROM wdrażamy od siedmiu lat budując z powodzeniem własne firmy Mieszkajlogicznie.pl InwestujLogicznie.pl oraz SiłySpecjalnewBiznesie.pl Mocno wierzymy w efekt synergii, dlatego skrupulatnie podchodzimy do każdego zadania, otaczamy się najlepszymi ludźmi, a przy tym wszystkim jesteśmy bardzo zdyscyplinowani w realizacji dogłębnie opracowanej strategii działania. Wieloletnie doświadczenie w planowaniu operacji bojowych przekładamy z powodzeniem na ułożenie procesu deweloperskiego i osiągane wyniki finansowe.

Jak to robimy i dlaczego nam się to udaje?

Odpowiedź:

 • Łączy nas wspólny cel i konkretna misja;
 • Umiejętnie dobrany zespół to podstawa;
 • Mamy jasno określone zasady gry oraz sprecyzowane strefy odpowiedzialności;
 • Rozwijamy kompetencje i zdolności do podejmowania decyzji przez każdego współpracownika;
 • Dyscyplina sprzyja wyciąganiu wniosków i rozwiązywaniu problemów;
 • Komunikację opieramy na zaufaniu i wzajemnym szacunku;
 • Podejmujemy wyzwania i sprawdzamy się w realnych, niekoniecznie łatwych działaniach.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Obejrzyj nasze filmy na YouTube